09:39
до 100-річчя від дня народження Джеральда Даррелла, британського зоолога

Джеральд Малколм Даррелл відомий як письменник, а за професією він зоолог-звіролов. Народився  7 січня в 1925 році в місті Джамшедпурі, в Індії. У 1928 році його сім'я повернулася до Англії, потім у 1933 році переїхала на континент, а 1935 року оселилася на острові Корфу. Тут зародилась у Джеральда, тоді десятилітнього підлітка, любов до тварин.

Він наповнив будинок своїми чотириногими й пернатими вихованцями, вступаючи в нескінченні конфлікти з близькими родичами, які протестували проти того, щоб з ними поряд жили жаби, змії, пацюки та ворони. Джеральд зрозумів, що більшість людей не вміють "бачити" тварину, збагнув, що їх цьому треба вчити. Але зробити це можна тільки знайшовши відповідні слова. Джеральд Даррелл знайшов їх. Він навчився захоплювати людей своїм ентузіазмом, і саме тоді склався світогляд Даррелла, що його він згодом послідовно пропагував в усіх своїх книжках: все живе прекрасне! У світі немає тварин-ізгоїв! Вони всі мають право на життя! Переслідувати їх, винищувати — злочинно!

Освіта Даррелла закінчилася, так не розпочавшись. Він не пішов до школи, не отримав вищої освіти і ніякими науковими званнями себе не забезпечив. Крім самоосвіти єдиними його «науковими» знаннями був недовгий період роботи в англійському зоопарку на самій нижчій посаді підсобного робітника. Втім, під кінець життя він був «почесним професором» кількох університетів. Серед перших домашніх вчителів Джеральда було мало справжніх педагогів. Єдиним винятком був натураліст Теодор Стефанідес. Саме від нього Джеральд отримав перші пізнання із зоології. Стефанідес не раз з'являється на сторінках найвідомішої книги Даррелла — роману «Моя сім'я та інші звірі».

Після початку Другої світової війни Джеральд з родиною повертається назад до Англії та влаштовується на роботу в один із лондонських зоомагазинів. Однак справжнім початком кар'єри Даррелла-дослідника стала робота в зоопарку Уіпснейд в Бедфордширі. Сюди Джеральд влаштувався одразу після війни. Саме тут він отримав першу професійну підготовку і почав збирати «досьє», що вміщувало відомості про рідкісні та зникаючі види тварин.

У 1947 році Джеральд Даррелл, досягнувши повноліття, отримав частину спадщини батька. На ці гроші він організував три експедиції — дві в Британський Камерун (1947-1949) і одну в Гайану (1950). Прибутків ці експедиції не приносять, і на початку 50-х років Джеральд залишається без роботи.

Джеральд Даррелл надовго не засиджувався на одному місці. У 1954 році він вже був в Парагваї, але через переворот в країні зібрану колекцію тварин не вдалося перевезти в зоопарк. У 1955-му Даррелл приїжджає до брата Лоуренсу на Корфу, і там народжується найпопулярніша книга про дитинство, яка видавалася мільйонними тиражами по всьому світу. В Англії був знятий по ній фільм.

Старший брат Джеральда, письменник і поет Лоуренс Даррелл, радить йому взятися за перо і писати твори про тварин. Його перша книга «Перевантажений ковчег» (1953), присвячена подорожі в Камерун, мала величезний успіх, як серед читачів, так і серед критиків. Гонорар за цю та другу книгу Джеральда Даррелла — «Three Singles To Adventure» (1954) — дозволив йому організувати 1954 року експедицію в Південну Америку.

Усього Джеральд Даррелл написав понад 30 книг і зняв 35 фільмів. Найбільш відомі роботи автора — трилогія «Моя сім'я та інші звірі» (1956), «Птахи, звірі та родичі» (1969), «Сад богів» (1978) і роман «Гончаки Бафуту», за мотивами якого в 1958 році письменник зняв дебютний чотирисерійний фільм.

У 1959 році Даррелл створив на острові Джерсі зоопарк, а в 1963 році на базі зоопарку був організований Джерсійский трест збереження диких тварин. Основна ідея Даррелла полягала в розведенні рідкісних і зникаючих видів тварин в умовах зоопарку з метою подальшого розселення їх в місцях природного проживання. Наразі ця ідея стала загальноприйнятою науковою концепцією.

Будучи душею будь-якої компанії, від нестачі жіночої уваги Даррелл не страждав. Але, захоплений головною справою свого життя, одружений був двічі. Першою його супутницею стала дочка власника невеликого манчестерського готелю Жаклін Соня Рейсів, або просто Джекі, яка була на п’ять років молодше. Їх весілля відбулося в Борнмуті 26 лютого 1951-го, незабаром після того, як Джекі виповнився 21 рік. Молода місіс Даррелл мріяла про кар’єру оперної співачки, але хіба поруч з таким яскравим чоловіком, як Джеральд, можна було бути ще кимось, крім його тіні?

Перша спільна подорож, що стала заодно і весільною, подружжя здійснило через два роки після одруження, відправившись в Аргентину і Парагвай. Звичайно ж, це була експедиція за тваринами! Але в Парагваї відбувся державний переворот, і Даррелли ледь встигли забрати звідти ноги, випустивши на волю всіх тварин, зібраних досить важко. Потім послідувала поїздка в Камерун, потім – знову в Аргентину, потім – турне для зйомок телесеріалу “Двоє в буші” … Дітей у них не було, і врешті-решт, вони все-таки розлучилися.

Чергове серйозне захоплення, яке переросло в офіційний шлюб, звали Лі Макджордж. Дарреллу було 48 років, коли він насолоджувався колекцією лемурів Дьюкского університету, заодно намагаючись роздобути грошей для тресту і познайомився з Лі. Через півтора місяці Джеральд зробив їй пропозицію. Джеральд Даррелл продовжував подорожувати країнами та континентами в компанії молодої дружини, яка стала його повноправним співавтором у телевізійній роботі і написанні книг.

Помер Джеральд Даррелл 30 січня 1995 року.

Категорія: Оголошення | Переглядів: 6 | Додав: AdministratoR | Теги: письменники, Книги, свята | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]