Прекрасной рождественской сказке Эрнста Теодора Амадея Гофмана «Щелкунчик и Мышиный король» в этом году исполняется 200 лет. Самое время вспомнить одну из полюбившихся сказок детства, и возможно, даже узнать о ней что-то новое…
Сюжет сказки родился у Гофмана в общении с детьми его друга Хитцига. Он всегда был желанным гостем в этой семье, а дети ждали его восхитительных подарков, сказок, игрушек, которые он делал своими руками. Подобно умельцу-крёстному Дроссельмейеру, Гофман смастерил для своих маленьких друзей искусный макет замка. Имена детей он запечатлел в «Щелкунчике». Мари Штальбаум — нежная девочка с отважным и любящим сердцем, сумевшая вернуть Щелкунчику его настоящий облик, — тёзка дочери Хитцига, прожившей недолго. Зато её брат Фриц, доблестный командир игрушечных солдатиков в сказке, вырос, стал архитектором, а затем даже занял пост президента Берлинской академии художеств...
Но это лишь одно из превращений и чудес, на которые так богата жизнь, и которые видел и чувствовал во всём великий романтик Эрнст Теодор Амадей Гофман.
Э.Т.А. Гофман (1776-1822 гг.) был разносторонне развитым человеком, проявившим себя во многих профессиях. Он был не только выдающимся немецким писателем-романтиком, но и композитором, художником и даже юристом.
Изначально Гофмана звали Эрнст Теодор Вильгельм, но будучи преданным поклонником Вольфганга Амадея Моцарта, в 1805 году он изменил имя.
Стиль Гофмана – романтические новеллы. Одним из первых он внес в сказки новые сюжетные повороты, которые до сих пор широко используются в современном фэнтези.
Возможно, кому-то произведения Гофмана покажутся трудными для восприятия. Многие люди всю жизнь не понимают и не принимают фантастику и мистику. Но так бывает с любым жанром, будь то сатира, реализм, натурализм или что-то еще. Нужно просто найти своего автора. Но все же не стоит забывать о том, что сказки – это инструкция жизни. Это касается и «Щелкунчика».
В 1892 г. в Мариинском театре впервые появился балет П.И. Чайковского «Щелкунчик». Он вошел в мировую балетную классику. Эта музыка – гордость и достояние всего мира.
Центральная городская библиотека предлагает почитать сказку Гофмана «Щелкунчик и Мышиный король» в следующих изданиях:
Гофман Э.Т.А.Щелкунчик и мышиный король// Гофман Э.Т.А. Избранные произведения в 3-х т. Т.1. – М., 1962. – С. 165-226.
Гофман Э.Т.А.Щелкунчик и мышиный король// Гофман Э.Т.А. Новеллы. – М., 1983. – С. 105-149.
Гофман Э.Т.А. Щелкунчик и мышиный король// Гофман Э.Т.А. Сказки. – М., 1991. – С. 75-126.
Так вже вийшло, що саме бібліотека стала нам, маліжанам Бахмуту, майже рідною домівкою по неділях. Хоча, чому тільки по неділях?! Ми тепер у будь-який день тижня збираємося у читальній залі міської центральної бібліотеки, бо є потреба зробити газету, підготуватися до фотовиставки, просто обсудити фільм або книгу. Цікавий вибір для молоді – бібліотека. Чи не так? Бібліотека – це книги, читачі, тиша. А тут молодь зі своєю енергією та гомоном! Але нас радо приймають у бібліотеці. Ми подружилися і стали майже рідними. Нас пригощають чаєм, кличуть на цікаві заходи або самі приймають участь у наших заходах. І завжди допомагають. Можна згадати скільки літератури нам «відкопали» з усіх архівів і полиць, коли була потреба зробити газету про літературний Бахмут для фестивалю у Міжгір’ї! І ми взяли перше місце з цією газетою на Міжнародному фестивалі літератури і журналістики! В цій перемозі є ваша частка, шановні бібліотекарі! Може, і це дійсно так, ми робимо вашу роботу не такою спокійною, як би хотілося; може хтось із читачів скаржиться, що бібліотека стала не такою як була раніше, але життя не стоїть на місці. Ми всі змінюємось. І ви знаходите нові форми роботи із читачем, робите неймовірні проекти, виграєте гранти. Ми вдячні вам саме за це. Наша бібліотека – найкраща, найсучасніша, найсміливіша! Вітаємо вас, дорогі наші друзі, і всіх працівників бібліотек з професійним святом! Бажаємо щастя, здоров’я, достатку, нових цікавих проектів і миру!
На передодні професійного свята – Дня бібліотек – дуже хочеться не тільки поздоровити друзів – працівників центральної бібліотеки міста Бахмута, а й ще раз розказати читачам яку велику та цікаву справу ми зробили разом.
У серпні 2016 р. на базі Бахмутської міської централізованої бібліотечної системи було організовано роботу волонтерського мовного табору. Викладачі ГІІМ ДВНЗ «ДДПУ» Писарева Оксана Андріївна, Соколова Анастасія Євгенівна та Ковальська Наталя Валеріївна разом зі студентами Потапцевою Діаною, Потаповою Євгенією, Курбатовою Марією, Тіципат Олександрою, Сінютіною Оленою, Сілютою Анастасією, Баратовою Нарбібі та Реджеповою Зухрою і представниками Міжнародної академії літератури та журналістики (МАЛіЖ) працювали зі школярами 5-9 класів з 15 по 30 серпня. Проект реалізувався у рамках програми Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні «Підтримка стабілізації громад, які постраждали у результаті конфлікту в Донбасі», що спонсує уряд Японії. У таборі діяло три напрямки: англійська мова, особистісний розвиток простору та толерантність. Кожного дня з 9 до 14.00 дітей чекала насичена креативна програма.
Головною метою табору було вдосконалення знань з англійської мови, тож зранку учні активно відпочивали в парку, а після цього вони займалися англійською. Організатори табору допомагали дітям зануритися в англомовне середовище за допомогою різноманітних командних та парних ігор, перегляду відео англійською мовою та багатьох інших видів діяльності, застосовуючи при цьому велику кількість лексичного роздавального матеріалу та настільних ігор. Після обіду вони проводили час у бібліотеці або йшли до парку. Діти були забезпечені спортивним інвентарем та канцелярськими товарами, що дозволило зробити час відпочинку комфортним та цікавим.
Табір відвідало багато творчих особистостей: свої майстер-класи давали фотограф, художниця, представник творчої майстерні «Оберіг», викладач англійської мови з Києва та майстри Петриківського розпису з Дніпропетровської області, в гості завітали і представники ООН.
По завершенні роботи табору у бібліотеку ГІІМ ДВНЗ «ДДПУ» було передано комплект з десяти екземплярів підручників "Inside Out" для І курсу та книжки англійською для домашнього читання. Також інституту було подаровано ноутбук, проектор та колонки.
Відвідувачі табору знайшли собі нових друзів, дізналися багато цікавого та отримали неймовірну кількість яскравих вражень. Щиро дякуємо директору Централізованої бібліотечної системи Біленко Тетяні Миколаївні та колективу за гостинність та взаємодопомогу; сподіваємося на подальшу співпрацю! І ще раз зі святом, дорогі наші друзі!