07:39
Цікаві факти про Конституцію України

28 червня Україна вже в 27-й раз відзначає День Конституції. Декілька основних та цікавих фактів про найголовніший документ нашої країни.

Конституція України була прийнята Верховною Радою о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.

Депутати весь день і всю ніч працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі без перерв 23 години поспіль.

Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної Української держави. Вона визначає основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини й громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Взагалі Конституція ― це основний державний закон, який визначає державний устрій,

порядок і принципи функціювання представницьких, виконавчих та судових органів влади, виборчу систему, права й обов’язки держави, суспільства та громадян.

Декілька цікавих фактів про Основний закон:

1) Процес підготовки Конституції України тривав шість років – з 1990 по 1996 рік.

2) Всього було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців.

3) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, так як напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак, після прийняття Конституції, цей указ був скасований.

4) Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 народних депутатів). У ньому визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою в складі України.

5) Від початку ухвалення нинішній Основний Закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена.

6) Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

7) 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України розміром 21х32 мм. Вона містить 160 сторінок, на яких вручну написані близько 9,5 тис. букв. Кожна літера має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Книга виконана зі спеціального тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана в Музей книги і друкарства.

8) День Конституції України 28 червня – це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції.

9) Попередники сучасної Конституції

Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.

Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.

Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.

Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.

До речі, за цим посиланням можна пройти цікавий тест на знання нашого Основного закону -  https://life.pravda.com.ua/society/2022/06/28/249295/

Категорія: Оголошення | Переглядів: 225 | Додав: AdministratoR | Теги: центральна міська бібліотека, Управління культури Бахмутської міс, Бахмутська ТГ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]