08:24
Цікаві факти про: День літнього сонцестояння

Сонцестояння — цікаве астрономічне явище, яке відбувається двічі на рік і має протилежні прояви.

Взагалі, сонцестояння - це момент часу, у який центр Сонця проходить або через найпівнічнішу точку екліптики – точка літнього сонцестояння, або через найпівденнішу її точку - точку зимового  сонцестояння. У році два сонцестояння — зимове й літнє.

Взимку це найкоротший день і найдовша ніч, влітку - навпаки: найдовший день та найкоротша ніч року.

Сонцестояння не треба плутати з днем рівнодення. Їх також два дні в році, але один навесні, 20 або 21 березня, та восени - в 2023 р. – 22 або 23 вересня.

Хоча літнє сонцестояння в деякому сенсі і знаменує початок літа, це не є самий жаркий час у році, а наша Земля не єдина планета, на якій відбувається це, вельми цікаве явище. Наприклад, на Урані, кожен період літнього сонцестояння триває приблизно протягом 42-х років, а сонцестояння на Марсі відбувається відразу через кілька днів після того, як в червні це сталося на Землі.

День літнього сонцестояння, як правило 20 або 21 червня, в залежності від року. Це важлива астрономічна і географічна подія, що відбувається в Сонячній системі. Цього дня наша планета, здійснюючи рух навколо сонця і обертаючись навколо уявної осі, в черговий раз зайняла по відношенню до Сонця таке положення, коли сонячне проміння в Північній півкулі прямовисно "падає" на північний тропік і висвітлює дно найглибших колодязів. Цей день знаменує початок літа в північній півкулі Землі і початок зими в південній півкулі.

В 2023 році День літнього сонцестояння припадає на 21 червня.

Оскільки літнє сонцестояння триває лише короткий момент часу, то для дня, коли відбувається літнє сонцестояння, використовують інші назви, наприклад: «середина літа», «найдовший день» або «перший день літа».

Ще кілька цікавих фактів про літнє сонцестояння:

1. Чи справді ця ніч найкоротша в році?

Під час червневого сонцестояння ніч триває 7 годин 46 хвилин 40 секунд. Але це — на широті Києва. У Чернігові вона триватиме 7 годин 21 хвилину, в Одесі — 8 годин 11 хвилин. За північним полярним колом про тривалість ночі нічого сказати не можна, бо вона там не настане.

А ось у південній півкулі все навпаки. Тут червневе сонцестояння — зимове, ночі в цю дату найдовші в році. При цьому чим далі від екватора, тим коротший світловий день. За південним полярним колом Сонце цього дня взагалі не зійде.

2. Чи дійсно літнє сонцестояння завжди відбувається 21 червня?

Твердження про те, що літнє сонцестояння відбувається 21 червня, не зовсім точне. У високосний рік воно, як правило, відбувається 20-го. І якщо зазвичай найкоротшою є ніч з 21 на 22 червня, то в такі роки, як 2024-й — це ніч із 20 на 21 червня.

Так відбувається через те, що тривалість обертання Землі навколо Сонця не точно дорівнює 365 добам. Вона довша майже на 6 годин, і щоб компенсувати це, в кінці лютого додають один день. Через це момент сонцестояння «стрибає».

3. Коли у 2023 році відбудеться літнє сонцестояння?

Саме по собі літнє сонцестояння у північній півкулі (для південної воно ж є зимовим) відбувається у той момент, коли центр сонячного диска досягає найпівнічнішої точки екліптики (тоді його схилення перевищує +23°26′). І цей момент можна визначити з точністю не тільки до години, а й до хвилини.

У 2023 році цей момент настане 21 червня о 16:57 за київським часом. Він не збігається з астрономічним полуднем, бо сонцестояння визначається положенням Землі на орбіті, а не її обертанням навколо власної осі.

4. Як із літнім сонцестоянням пов’язаний тропік Рака?

Паралель із широтою 23°26′15″ називається тропіком Рака. Вона цікава тим, що це — найпівнічніша лінія на поверхні земної кулі, на якій Сонце у полудень буває точно над головою (в зеніті). Щоправда, відбувається це лише раз на рік — під час червневого сонцестояння. У часи зародження астрономії наше світило в цей момент перебувало саме в цьому зодіакальному сузір’ї.

Традиційно точку літнього сонцестояння часто позначають знаком Рака. Проте через прецесію земної осі вона вже давно не має жодного стосунку до цього сузір’я. Протягом останніх століть точка літнього сонцестояння перебувала в сузір’ї Близнюків, а у 1988 році перемістилася до Тільця.

5. Як із сонцестоянням пов’язане свято Івана Купала?

З літнім сонцестоянням у народів Європи пов’язана величезна кількість різноманітних традицій. В Україні це свято Івана Купала. Офіційно воно є християнським святом Різдва Іоана Предтечі й донедавна в Україні відзначалося 7 липня. Проте така ситуація була характерна тільки для XX століття через плутанину, що виникла через відмінності юліанського та григоріанського календарів, а також вплив комуністичної влади та православної церкви.

Насправді ж це язичницьке свято середини літа. І тепер в Україні йому повернули справжню дату святкування — 24 червня. У цей день Сонце, що кілька днів не змінювало своєї максимальної висоти над горизонтом, поступово починає знижуватися.

У деяких культурах цей день є одним з чотирьох найважливіших свят «річного колеса» і ключовою точкою в відліку річного циклу.  У фінів-інгерманландців  це свято Юганнус, у латишів — Ліго, або Янів день. В Швеції це свято звучить як «Мідсоммар». В цей день традиційно збирають перший урожай полуниці. Цей звичай також пов'язаний з першим повним місяцем цієї пори року – Полуничного Місяця.

6. Чому літнє сонцестояння – не найспекотніший день у році?

Щоб поверхня Землі нагрілася, має пройти час. Під час червневого сонцестояння Північна півкуля отримує величезну кількість сонячної енергії, але температура буде підніматися аж до липня-серпня. Цей ефект називається сезонним відставанням.

Категорія: Оголошення | Переглядів: 90 | Додав: AdministratoR | Теги: центральна міська бібліотека, Бахмутська ТГ, Управління культури Бахмутської міс | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]